Winchester, pierwsza stolica Anglii

Winchester High Street, główna ulica miasta

Turyści odwiedzający Anglię bardzo często spędzają całe wakacje zwiedzając Londyn, który co prawda jest niezwykle interesujący, jednak nie oddaje całej prawdy na temat życia w tym kraju. Proponuję wszystkim zainteresowanym wyjazdem do Anglii, by poświęcili dzień, dwa, lub chociaż jedno popołudnie na wycieczkę po nieco mniej turystycznych zakątkach. Świetnym pomysłem jest wyjazd właśnie do Winchesteru, który znajduje się półtorej godziny drogi pociągiem od Londynu.

Mało kto wie, że to właśnie Winchester był pierwszą stolicą Anglii, aż do momentu przybycia Willhelma Zdobywcy. O tym, jak ważnym był ośrodkiem, świadczą jego atrakcje i zabytki. Punktem centralnym miasta jest średniowieczna katedra, jedna z największych w tej części Europy. To w niej pochowana jest Jane Austen, która spędziła ostatnie lata życia właśnie w hrabstwie Hampshire.

Winchester Cathedral, a przed nią piknikujący mieszkańcy i turyści. Pikniki są w Anglii tak popularne jak u nas grill. Co ciekawe, nikogo nie dziwi widok ludzi piknikujących na…. cmentarzu.
Angielskie cmentarze, nawet te współczesne, nie są usiane nagrobkami. Zwykle stawia się tylko płytę upamiętniająca, przy której można najzwyczajniej w świecie usiąść.
To tutaj umarła Jane Austen. Dziś dom ten jest własnością prywatną
Grób Jane Austen w Winchester Cathedral
Fanów średniowiecznych legend na pewno ucieszy fakt, że będąc w Winchesterze możemy również zobaczyć Okrągły Stół Króla Artura.

Jednak tak naprawdę to nie tylko powyższe atrakcje decydują o niezwykłym charakterze Winchesteru. Spacerując uliczkami miasta, ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Nie zobaczycie tam ludzi pędzących do pracy a ruch samochodowy niemal nie istnieje. Szczególnie w weekendy możemy przekonać się na własne oczy, że Anglicy naprawdę cenią swój czas wolny. Co tydzień na głównej ulicy możemy kupić produkty regionalne od lokalnych sprzedawców, jest również targ staroci. Bardzo dobrym pomysłem jest spacer brzegiem rzeki Itchen badź wycieczka na punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na całe miasto.

Rzeka Itchen
Widok na miasto z St Giles Viewpoint
Mecz krykieta, dla niektórych nieodłączny element niedzielnego przedpołudnia
Black Boy Pub, w którym możecie zjeść tradycyjny angielski obiad, no i oczywiście napić się lokalnego piwa

Jeżeli podróżujecie z dziećmi, w Winchesterze nie zabraknie i dla nich atrakcji. Poza zoo i planetarium można odwiedzić ponad tysiącletni, ciągle działający młyn w którym kupimy świeżo zmieloną mąkę, a także dowiem się więcej na temat jego historii dzięki interaktywnej wystawie. To również tutaj rozpoczyna się tak tzw. South Downs Way, 160 kilometrowa ścieżka której przejście zajmuje (podobno) tydzień. W mieście można jedna wypożyczyć rowery i przejechać cześć drogi. Dzięki temu poznacie ten bardziej sielankowy, naturalny krajobraz, tak inny od londyńskiej Oxford Street.

Prawie 70% powierzchni Anglii to pola uprawne, między którymi znajdują się niezliczone, publiczne ścieżki
Lato w pełni! I pomyśleć, że tymi samymi ścieżkami mogła chodzić Jane Austen…

Tak więc następnym razem przy okazji wizyty w Londynie, wygospodarujcie czas na wycieczkę za miasto. Prawdziwa Anglia ma różne oblicza. Z jednej strony mamy tętniącą życiem stolicę, a z drugiej nieco senne, ale jakże urokliwe wsie i miasteczka.