W angielskim pubie

Żadna wycieczka do Anglii nie powinna obejść się bez wizyty w pubie. Nawet jeśli podróżujecie z dziećmi! Choć zdarzają się puby, które warto omijać szerokim łukiem, większość pubów w ciągu dnia serwuje jedzenie i jest po prostu miejscem spotkań rodziny, przyjaciół czy też lokalnej społeczności. Latem najlepiej wybierać puby, w których możemy usiąść na świeżym powietrzu lub w pobliżu Tamizy, np. Bull’s Head w Londynie . Jeżeli chcecie poczuć się jak prawdziwi Brytyjczycy, wpadnijcie do pubu w piątek wczesnym wieczorem (angielskie puby zamykają się około 23), kiedy większość ludzi właśnie tam się udaje prosto po pracy.

Ogródek przy pubie The New Inn, z wydzielonym placem zabaw dla dzieci. Szczególnie popularny w niedzielne popołudnie. Źródło 

Jedzenie

Niektóre puby otwierają swe podwoje wcześnie rano i serwują typowe angielski śniadanie, zwykle są to jednak sieciówki, np. Wetherspoon. Tradycyjnie jednak do pubu możemy przyjść od 11-12. Anglicy w tych godzinach zamawiają zwykle lekki brunch, czyli sałatkę, zupę, hummus bądź kanapki. Popołudniu i wieczorami królują ryby (dorsz, morszczuk, łosoś i mój ulubiony leszcz), kaczka, zapiekanki z kurczakiem, jagnięcina, wołowina, wieprzowina. Doprawdy wybór może być ogromny a jedzenie przepyszne! Po kolacji oczywiście przychodzi czas na deser i tutaj również czekają na nas angielskie klasyki, takie jak sticky toffee pudding, Eaton mess czy apple crumble. W niedzielę natomiast możecie zamówić tradycyjny Sunday roast, czyli pieczeń wołową/wieprzową bądź kurczak serwowane z opiekanymi ziemniakami, warzywami, Yorkshire pudding i sosem (ang. gravy).

Brunch w pubie The Plough Inn
Fish and chips serwowane z sosem tatarskim i puree z groszku (ang. mushy peas) w The Old Shandy niedaleko Big Ben’a
Chocolate brownie w The Plough Inn w hrabstwie Hampshire

Picie 

Naturalnie podstawowym trunkiem w każdym pubie jest ciemne, nieschłodzone piwo (ang. ale). Zamawiając piwo prosicie o pint of beer (czytaj pʌɪnt). Warto sięgać po piwa lokalne bądź produkowane na miejscu. Poza zwykłym piwem, możemy zamówić cider (pol. cydr), wino, gin & tonic, whiskey bądź w wersji bezalkoholowej lemoniadę.

Degustacja piwa w małym, wiejskim pubie Fox & Hounds

Atrakcje

Co można robić w pubie poza jedzeniem i piciem? Oczywiście oglądać sport, grać w lotki bądź bilarda, śpiewać karaoke a nawet brać udział w tzw. pub quiz, gdzie każda drużyna dostaje zestaw pytań z wiedzy ogólnej, a na zwycięzców czekają drobne nagrody. Puby są również bardzo często miejscem, gdzie nowożeńcy zapraszają gości na drinka i drobny poczęstunek po ceremonii zaślubin.

Spokojne, letnie popołudnie w angielskim pubie. Na ekranie Andy Murray grający w Wimbledonie

Podobno najbardziej typowym angielskim pubem jest The French House w londyńskim Soho. Jednak moje ulubione puby znajdują się w małych wioskach i miasteczkach, np. The New Inn w Hurstpierpoint. Niezależnie jednak od tego gdzie udajecie się do pubu, warto wybrać się tam, gdzie jadają i bawią się miejscowi.