Jak wspierać rozwój językowy dziecka w domu: poradnik anglistki. Część pierwsza

Od ponad dziesięciu lat nieprzerwanie uczę angielskiego, a od ponad trzech lat wychowuję dwójęzycznego synka. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że aby dziecko chętnie i efektywnie przyswajało język obcy, w jego otoczeniu musi pojawić się pięć nierozłącznie powiązanych ze sobą elementów: muzyka, zabawa, ruch, śpiew i śmiech.

Jak sprawić aby Wasze pociech nawet w domu bez większego wysiłku przyswajały nowe słowa i wyrażenia? Zapraszam na mój nowy cykl artykułów, w którym podzielę się z Wami pomysłami na to, jak wspierać rozwój językowy Waszego dziecka poprzez:  śpiew i taniec, zabawy ruchowe, książeczki i zabawki, a na końcu programy telewizyjne.

Zaczynamy od muzyki, która u nas w domu rozbrzmiewa cały czas!

Poniżej proponuję nasze ulubione piosenki. Zaznaczam jednak, że to Waszym dzieciom powinno podobać się to, czego słuchają i przy czym tańczą/gimnastykują się. O czym warto jeszcze pamiętać słuchając piosenek?

a) na początku pozwólmy dzieciom je przesłuchać i sprawdzić, czy trafiają w ich gust

b) tworzymy playlistę 

c) dajemy dobry przykład i sami śpiewamy (z pomocą napisów) i pokazujemy/tańczymy 

Oto kilkanaście sprawdzonych i przetestowanych pomysłów no to, jak takie wspólne śpiewanie po angielsku zoorganizować:

  1. Piosenki z pokazywaniem i naśladowaniem

Poniżej lista przykładowych piosenek, które wprawią Wasze dzieci w ruch, a jednocześnie nauczą podstawowych czasowników, części ciała, kolorów, liczb a nawet dni tygodnia. Pojawią się najprostrze pytania i odpowiedzi. Piosenki pochodzą z moim zdaniem najlepszych kanałów anglojęzycznych z muzyką dla dzieci: SuperSimpleSongs, Dave and Ava, Cocomelon, oraz  Dream English. Pamiętajcie, by w miarę możliwości śpiewać i tańczyć razem z dziećmi! Jeśli nie wszystko jest jasne, włączcie napisy. Wspólne muzykowanie przynosi o wiele lepsze rezultaty niż bierne siedzenie przed telewizorem. Potraktujcie to jako darmowy aerobik 😉

a) Walking Walking

b) What can you do?

c) Head, shoulder, knees and toes

d) The Pinocchio

e) How do you do? 

f) Days of the week 

g) Wheels on the bus 

h) One little finger

i) If you’re happy and you know it

j) Red light stop, green light go 

k) Feelings song for kids: How are you?

l) Hokey Pokey 

Na ogromną uwagę zasługują też piosenki z serii Hey Duggee, a już na pewno piosenka, w której przewija się tylko jedno słowo: stick, czyli po prostu patyk (nawiązanie do odcinak, gdzie głównym bohaterem jest stick insect, czyli patyczak). Tutaj znajdziecie świetny układ choreograficzny. Pół godziny takich ćwiczeń i deser spalony! Poza tym na pewno wszystkim domownikom wydzielą się tak bardzo potrzebne w tym czasie endorfiny 😉  Jeżeli nie wytrzymacie tempa, możecie się przerzucić na nieco wolniejsze, ale równie ciekawe kawałki np. Dancing Bugs w rytmie country albo  RainDance.

2. Śpewniki z płytami CD

Jeżeli nie chcecie, aby Wasze dzieci uczyły się piosenk z telewizji lub innych ekranów, zawsze możecie wykorzystać książki z płytami. Większość z nich posiada również zapisy nutowe, więc jeśli potraficie, możecie nawet akompaniować dziecku na dowolnym instrumencie.

 

3. Blippi

My aktualnie słuchamy praktycznie wyłącznie piosenke z kanału Blippi. Są one nieco dłuższe i bardziej złożone niż piosenki prezentowane w punkcie pierwszym, ale cała nasza rodzina je uwielbia i nieustannie podśpiewuje. Refreny tych piosenk można bardzo łatwo zapamiętąc. Nasz maluch śpiewa je praktycznie non-stop, biorąc kąpiel (Floating down the river, sailing on the sea, crusing down the ocean, boats are for me!), bawiąc się samochodzikami (I love driving in my sports car, zoom, zoom, go Bliipi go, go, go!), robiąc pizzę (Let’s make a funny fun pizza!), a nawet myjąc zęby (Front, back, side to side, front, back, side to side).

Te piosenki naprawdę zapadają w ucho i sprawiają, że Wasze dzieci bez problemu kojarzą nowe słowa z właściwym kontekstem ich użycia. A to jest w nauce języka najważniejsze!

4.  Jakiekolwiek piosenki po angielsku 

Dzieci wcale nie muszą śpiewać tylko piosenek do nich kierowanych. Jeżeli w radiu leci piosenka, którą Wasz maluch uwielbia, poszukajcie tekstu i zaśpiewajcie z nim parę razy.

W kolejnym odcinku opowiem Wam o łatwych zabawach z użyciem angielskiego, bądź innego języka. Zapraszam!