Najlepsze darmowe punkty widokowe Londynu

Widok z Greenwich Park na Muzeum Marynarki i dzielnicę biznesową Canary Warf

Londyn pełen jest niesamowitych punktów widokowych. Większość turystów nie zdaje sobie jednak sprawy, że za nie wszystkie z nich trzeba płacić.

Widok z London Eye
Najwyższy wieżowiec Londynu, The Shard

Wstęp na London Eye oraz wyjazd na 60 piętro The Shard kosztują około 25 funtów. Nie twierdzę, że jest to strata pieniędzy, gdyż widoki z obydwu miejsc są niezpomniane. Jadnak stanie w kolejce na London Eye trwa nieraz ponad godzinę (nawet mając bilety!). Moim zdanie o wiele przyjmniej jest odwiedzić poniższe, darmowe miejsca, które w głównej mierze położone są poza ścisłym centrum i oferują możliwość napawania się widokiem w ciszy i spokoju:

  1. Tate Modern, największa galeria sztuki współczesnej Londynu, którą możemy za darmo zwiedzić (czy są tutaj fani Picassa?). Wyjeżdżając na samą górę ukaże nam się przepiękny widok na St Paul’s Cathedral oraz the City of London. Przy okazji możemy wypić niezłą kawę, zjeść ciasto marchewkowe i naładować baterie przed dalszym zwiedzaniem. Jak dla mnie punkt obowiązkowy każdej wycieczki!
  2. Primrose Hill, położone niedaleko londyńskiego zoo i Regent’s Park, jest jednym z najbardziej urokliwych i spokojnych zakątów Londynu. Możemy z niego podziwiać całe centrum Londynu. Jest to też idealne miejsce na piknik bądź romantyczny wieczór przy zachodzie słońca. 
  3. Hampstead Heath, bezsprzecznie mój ulubiony londyński park! Warto go odwiedzić nie tylko ze względu na roztaczający się z niego niebywały widok. Hampstead to prawdziwa oaza spokoju oraz miejsce, które było inspiracją dla poezji samego Keats’a (jego muzeum znajduj się nieopodal parku).
  4. Richmond Park, liczący 955 hektarów, słynący głównie z niesamowitej flory i fauny (zamieszkuje go ponad 600 saren i jelenii), oferuje również przepiękne widoki na miasto. Proponuję spacer na King Henry’s Mound, kopiec znajdujący się niedaleko Pembroke Lodge. Sam park powiązany jest z innym słynnym artystą, malarzem J.M.W. Turnerem. Jeżeli uda Wam się wygospodarować czas, by odwiedzić dzielnicę Richmond, warto wejść na Richmond Hill i zobaczyć widok, który zainspirował niejeden z obrazów Turnera.
  5. Sky Gardenczyli ogród na 35 piętrze słynnego wieżowca Walkie Talkie. Możecie z niego podziwiać Tower Bridge, dzielnicę biznesową, a także samego Sharda.  Aby zapewnić sobie darmowy wstęp, trzeba zarezerwować wcześniej bilety.
   photo by Patrycja Skalska
  6. Choć główną atrakcją Greenwich Park jest południk zerowy, wiele osób wybiera właśnie to miejscem na piknik „z widokiem.” Wyprawa do Greenwich sama w sobie stanowi niezłą przygodę. Z centrum Londynu dojedziecie do niego kolejką bez kierowcy, możecie więc usiąść z przodu i poczuć dreszczyk emocji. Alernatywą dla kolejki jest równie niezpomniany rej statkiem po Tamizie, który rozpoczyna się pod Big Benem bądź Tower Bridge.
Widok na obserwatorium Greenwich i Greenwich Hill