Gdzie znajdował się prawdziwy Tajeminiczy Ogród? Gdzie szumiały wierzby, które zainspirowały Kenneth Graham’a do stworzenia postaci Kreta, Szczura, Ropuchy i Borsuka? A może chcecie wiedzieć, gdzie Dylan Thomas pałaszował słodycze biorąc kąpiel i czytał kryminały Agathy Christi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w fenomenalnej książce Nick’a Channer’a Writers’ Houses: Where Great Books Began.
Źródło: Justyna’s album
Nie skłamię, jeśli powiem, że jest to najbardziej inspirująca książką, jaką w tym roku przeczytałam! Autor zabiera nas w podróż po Wielkiej Brytanii by pokazać miejsce, które w jakiś sposób wpłynęły na powstanie najsłynniejszych angielskich dzieł literackich. Opowiada nie tylko historię danego domu bądź posiadłości, ale i oprowadza nas po najbliższej okolicy, parkach, wzgórzach i ogrodach – one również miały bowiem niemały wpływ na twórczość wielkich angielskich pisarze. Dla mnie, wielkiej miłośniczki literatury angielskiej, jest to prawdziwy rarytas.
Dylan Thomas Boathouse w Walii. Źródło: pixabay.com
Naszą podróż zaczynamy w południowozachodniej Anglii, odwiedzając m.in. dom Agaty Christie, w którym to co roku przed Bożym Narodzeniem czytała rodzinie pierwszy rozdział nowej powieści. Jak łatwo się domyślić, domownicy od razu próbowali zgadnąć, który z bohaterów jest winny.
Przesuwając się na wschód, poznajemy tajniki Charleston Farmhouse, gdzie spotykali się i prowadzili gorące dyskusje członkowie Bloomsbury Group, na północy wędrujemy śladami sióstr Bronte, a w Szkocji odwiedzamy Burns Cottage oraz Abbotsford, ogromne zamczysko Waltera Scotta.
Zamek Waltera Scotta w Szkocji. Źródło: pixabay.com
W sumie poznajemy ponad pięćdziesiąt zabytkowych domów i ponad pięćdziesiąt fascynujących historii pisarzy i poetów. Czasami są to miejsca, gdzie dany artysta się urodził i umarł, a czasami miejsca gdzie spędził część swego życia bądź gdzie bywał tylko gościem. Książkę możemy traktować jak rodzaj przewodnika i sami zdecydować, które z wymienionych domów są najbardziej warte zwiedzenia.