Architektura
Bath jest kwintesencją angielskiej elegancji. Jego budowniczy czerpali inspirację z twórczości włoskiego architekta Andrea Palladia, ojca neoklasycyzmu. Bath często nazywane jest Nowym Rzymem. Całe miasto zbudowane jest z kremowego wapienia (tzw. Bath Limestone), dzięki czemu spacerując uliczkami mamy poczucie spójności i harmonii.
Rzymskie Termy
Jeszcze przed pojawieniem się Rzymian, okolice Bath znane były ze swych geotermalnych wód. Są to jedyne tego typu źródła w całej Anglii. Po podboju wyspy, Rzymianie założyli tutaj łaźnie, a miejsce to nazwali Aqua Sulis, jako że Sulis jest celtyckim odpowiednikiem rzymskiej bogini ciepłych wód, Minerwy.
Po upadku Rzymu ciepłe źródła poszły w zapomnienie. Dopiero dzięki Królowej Annie (1665-1714), która przyjeżdżała tu leczyć artretyzm, miasto ponownie zaczęło tętnić życiem i stało się jednym z najmodniejszych i najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych w całej Anglii.
Dzisiaj, odwiedzając Roman Baths, muzeum całkowicie poświęcone obecności Rzymian w Bath, możemy poczuć się jak prawdziwi Rzymianie, a nawet spróbować leczniczych wód. Wokół gorących źródeł siedzą aktorzy w strojach z epoki, którzy chętnie podzielą się ciekawostkami związanymi z tamtym okresem brytyjskiej historii. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć wnętrze łaźni bez wychodzenia z domu, polecam to krótkie video.
Podróż śladami Jane Austen
Jane Austem mieszkała w Bath pomiędzy 1801 a 1806. Dwie z jej powieści, Opactwo Northanger oraz Perswazja rozgyrwają się właśnie tutaj.
Dziś przyjeżdżając do miasta możemy odwiedzić The Pump Room i tak jak Jane rozkoszować się popołudniową herbatą i bułeczkami scones słuchając muzyki na żywo. Jeżeli chcielibyście natomiast zobaczyć, gdzie Jane chodziła na przyjęcia i znajdowało sporo inspiracji do swoich książek, powinniście udać się do The Assembly Rooms gdzie i dziś odbywają się uroczyste bankiety, przedstawienia a nawet pokazy mody.
W Bath znajduje sie również Jane Austen Center, gdzie nie tylko dowiemy sie, jak wyglądało jej życie w tym czasie, ale i zobaczymy, jak mieszkanie w Bath wpłynęło na rozwój twórczości tej wielkiej angielskiej pisarki. Co roku we wrześniu organizowany jest również Jane Austen Festival, podczas którego fani autorki ubierają stroje z epoki i na dziesięć dni przejmują pieczę nad miastem: prowadzą wykłady, organizują przyjęcia, bankiety i wykwintne śniadania, podążają śladami bohaterek, no i oczywiście razem czytają Jane Austen!
Każdy odwiedzający Bath powinien również udać się na spacer po okolicznych wzgórzach, z których rozciąga się przepiękna panorama. Niewątpliwie sama Jane, która kochała piesze wędrówki, niejednokrotnie pokonywała trasę którą dzisiaj proponuje nam National Trust.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcje o tym niezwykłym mieście, możecie odwiedzić stronę visitbath.co.uk