Spacer po Londynie: śladami wielkich Polaków. Część pierwsza

 

Arthur Osipyan

Nasz spacer zacznijmy w miejscu, które można uznać za ścisły środek Londynu: Piccadilly Circus. To tutaj w St James’s Hall (dziś mieście się tam hotel Le Meridien), swoją angielską przygodę rozpoczął Ignacy Jan Paderewski. Szybko zdobył rozgłos i sama królowa Wikoria zaprosiła go do swojej rezydencji w Windsor. Otrzymał od niej nawet prezent – szpilkę do krawata.

Jednak nie na tym koniec polskich związków z Picadilly. To tutaj Helen Modrzejewska po raz pierwszy poszła zobaczyć brytyjskiego aktora wszechczasów, Henrego Irvinga (jest jedynym aktorem, któremu Anglicy postawili pomnik). Nasza aktorka również podbiła serca Londyńczyków. Jej interpetacja dzieł Szkspira otrzymywała owacje na stojąco oraz rewelacyjne recenzje. Kostium do tytułowej roli w sztuce „Odette”, w której Modrzejewska grała na deskach Theatre Royal Haymarket, został zaprojektowany przez Charlesa Wortha, prekursora stylu haute couture. 

Wszyscy znamy Big Bena i Houses of Parliament ale mało kto wie, że to tutaj w 1939 roku obradowali członkowie Polskiego rządu i w napięciu czekali, aż Churchil wypowie Niemcom wojnę.

Charles Postiaux

Nad głównym wejściem do Westminister Abbey umieszczone są posągi chrześcijańskich męczenników. Jednym z nich jest franciszkanin Maksymilian Kolber, który w Auschwitz poświęcił swoje życie, by uratować współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. To również tutaj, 14 lipca 1943 roku, odprawiono mszę żałobną w intencji zmarłego kilka dni wcześniej gen. Władysława Sikorskiego. Dwa dni póżniej jego ciało zostało przewiezione na cmentarz lotników polskich w Newark-on-Trent.

Ostatnim miejscem jakie dzisiaj odwiedzimy jest Covent Garden, gdzie rozpoczyna się akcja „Pigmalionu” G.B. Shaw. Ilustracje do pierwszego wydania tego dramatu przygotował Feliks Topolski, malarz polskiego pochodzenia, bardzo znany i ceniony na Wyspach, w Polsce praktycznie nieznany. Dzisiaj niektóre z jego obrazów można podziwiać na prawy brzegu Tamizy w Bar Topolski, gdzie kiedyś mieściło się jego studio. Artysta został pochowany w północnym Londynie na Highgate Cementary, wśród innych zasłużonych obywateli Anglii.