Gdzie kupować książki po angielsku

César Viteri

Jak chyba każda filololożka nie wyobrażam sobie domu bez książek. Te anglojęzyczne stanowią okolo 80% mojego zbioru, mam więc spore doświadczenie w ich nabywaniu. Muszę jednak przyznać, że wiele z nich to prezenty, które dostaję na święta bądź urodziny. Mój mąż i przyjaciele zawsze pytają mnie z wyprzedzeniem o interesujące mnie tytuły, często dostaję też bony do księgarni. W ten sposób zwykle zaopatruję się w książki dopiero co wydane, czyli tak naprawdę najdroższe. Chciałabym jednak podzielić się z Wami moimi sprawdzonymi, nieraz bardzo tanimi,  sposobami na to jak i gdzie kupować książki anglojęzyczne zarówno nowe, jak i używane.

Książki używane – Polska

Jeżeli mam jakąś konkretną książkę na myśli, zazwyczaj najpierw sprawdzam Allegro, na którym może znaleźć mnóstwo ofert antykwariatów. Jeżeli natomiast mam ochotę pobuszować wśród książek i po prostu dać się zaskoczyć, wtedy idę do Massolitu, amerykańskiej księgarnio-kawiarni mieszczącej się na ulicy Felicjanek w Krakowie. Możemy tam kupić książki zarówno nowe, jaki i używane. Ceny tych drugich zaczynają się już od paru złotych. Mnie zawsze udaje się kupić w miarę nowe książki za około 20-30 zł za sztukę. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że można tam zjeść amerykańskie ciasto, wypić kawę, usiąść wygodnie i po prostu czytać, nie tylko książki, ale i amerykańskie magazyny.

Książki używane – Wielka Brytania

Tak naprawdę w przeciągu ostatnich kilku lat książki kupuję głównie podczas wakacji w Anglii. W moim przewodniku po ksiągarniach Londynu wspomniałam już o charity shops, sklepach do których Anglicy przynoszą wszystkie niepotrzebne rzeczy: ubrania, meble, zabawki, płyty CD, a także książki. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na cele charytatywne. Książki w takich miejscach można kupić już od 1 funta, czyli za mniej niż 5 zł. Tego typu sklepy spotkacie w centrum każdego angielskiego miasta, a nawet wioski. Najbardziej rozponawalnymi fundacjami są Oxfam, Cancer Research, British Heart Fundation czy Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals.

Poza tym angielskie muzea, parki, kościoły lub ogrody botaniczne często prowadza swoje własne „sklepiki” z używanymi książkami. Tam również możecie kupić książki, często po prostu zostawiając drobną darowiznę w puszce przy wejściu.

Książki nowe – Polska

Ceny nowych książek sprawdzam oczywiście na Ceneo, które zwykle naprowadza mnie na najtańsze oferty. Ze sklepów online polecam Bonito.pl bądź taniaksiążka.pl, gdzie znajdziecie obniżki o kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt procent.  Jeżeli nie mogę znaleźć czegoś na stronach z tanimi książkami, wtedy najlepszym wyborem jest Libristo.pl.

Stacjonarnie książki warto kupować w Głównej Księgarni Naukowej, gdzie mając aplikację mobilną zaoszczędzimy 20%. To właśnie tam warto zaopatrzyć się w klasyki literatury anglojęzycznej i światowej. Książki z serii Collins Classics, Vintage Classics bądź Penguin Classics kupicie za kilka – kilkanaście złotych. Tam również warto szukać tzw. graded readers, czyli streszczeń przeznaczonych dla osób uczących się, jeszcze nie gotowych na czytanie oryginalnych dzieł.

Książki nowe – Wielka Brytania

Niezależnie od tego gdzie aktualnie przebywam w Anglii, czy to w Londynie, czy w małym miasteczku na prowincji, zawsze odwiedzam tamtejsze księgarnie. Najstarsza księgarnia, Hatchard’s, założona w 1797, mieście się w samym centrum Londynu na Piccadilly Street. Warto do niej zajrzeć dla samej atmosfery. Znajdziecie w niej także mnóstwo książek z autografem znanych i cenionych brytyjskich pisarzy.

Odpowiednikiem naszego Empiku jest Waterstones, gdzie często można spotkać oferty typu: kup jedną, weź drugą za – 50%. W siecie księgarnii Blackwell’s (założenej w Oxfordzie) można znaleźć więcej książek specjalistycznych i akademickich.

Księgarnia dla podróżników Daunt Books w Londynie. Ugur Akdemir