Pamiątki z Londynu: co i gdzie warto kupić

W Londynie, tak jak w jak każdym dużym, turystycznym mieście, możecie oczywiście kupić masę tandetnych i plastikowych pamiątek wyprodukowanych w Chinach. Jeżeli jednak zależy Wam na dobrej jakości i autentyczności produktów i materiałów, poniżej znajdują się wskazówki dotyczące tego, co i gdzie kupić, aby sprawić sobie i innym prawdziwą radość po powrocie do domu.

1. Herbaty, puszki i porcelana

Nie można wrócić z Londynu bez puszki dobrej herbaty. Możecie ją oczywiście kupić w Tesco lub Marks&Spencer, jeżeli jednak szukacie czegoś bardziej oryginalnego, oto lista fantastycznych sklepów:

  • Whittard of Chelsea 1886 – choć sieciówka, jej herbaty, kawy i różnego rodzaju przekąski są najwyższej jakości. Warto też zwrócić uwagę na ich ręcznie malowane kubki i porcelanę.
  • Twinings Flagship Store 2016 Strand – najstarsza herbacaiarnia w Londynie, działająca niezmiennie od 1717, którą po prostu trzeba zobaczyć! Na miejscu odbywają się degustacje, wszystkich mieszanek można spróbować przed zakupem, a nawet wziąć udział w specjalnych warsztatach parzenia herbaty.
  • Fortnum&Mason – to właśnie tutaj w herbatę i inne rarytasy zaopatruje się rodzina królewska. Sklep znajduje się w samym sercu miasta, na 181 Piccadilly. Nawet jeżeli nic w nim nie kupicie, na pewno warto go po prostu „zwiedzić”, gdyż jest jednym z najstarszych i najbardziej reprezentatywnych sklepów Londynu.

2. Widokówki, zakładki do książek, magnesy, obrazy, plakaty i wszystko czego dusza zapragnie

Zwiedzanie każdej angielskiej galerii i muzeum zakończone jest przejściem przez tzw. gift shop. I choć nie wszystkim się to podoba, osobiście uważam, że są to najlepsze miejsca do kupienia pamiątek. Znajdziecie tam przedmioty naprawdę wyśmienitej jakości, starannie wykonane i zaprojektowane. Polecam szczególnie sklep przy Museum of London (wstęp wolny).

3. Alkohol

Wracając z Londynu trzeba również przywieść butelkę ginu. I choć najwygodniej kupić ją na lotnisku, jeżeli macie miejsce w bagażu, warto zakupić gin produkowany na mniejszą skalę. W samym Londynie znajduje się kilkanaście sklepów i destylarnii specjalizujących się w tym trunku (lista). Oproćz ginu polecam jeszcze sherry (praktycznie nie do zdobycia w polskich supermarketach), oraz angielski odpowiednik Martini, Pimm’s, który jest nieodłącznym składnikiem koktajli serwowanych latem.

4. Drobne „jadalne upominki” 

Jeżeli chcecie kupić czekoladki w kształcie Big Bena, bądź ładnie zapakowane angielskie krówki (fudge), polecam udać się do działu spożywczego domu handlowego Harrods. Jest to jeden z najstarszych department stores w całej Anglii i warto go odwiedzić chociażby po to, by podziwiać okazałe wnętrza oraz poczuć się Oscar Wilde czy Vivien Leigh, którzy również robili tam zakupy.

5. Zapachy, dodatki i ubrania

Znam osoby, które jeżdżą do Londynu z pustą walizką i na miejscu robią zakupy na cały rok bądź sezon w sieci Primark. Jeżeli jednak wolicie wydać nieco więcej na rzeczy bardziej oryginale i lepszej jakości , gorąco polecam The White Company, które jest dla mnie kwintesencją angielskiego szyku. Znajdziecie tam nie tylko wygodne ubrania, ale i mnóstwo dodatków i akcesoriów do domu.

6. Dla dzieci

Najbardziej znanym i nastarszym sklepem z zabawkami jest Hamleys, którego zabawki również kupcie na lotnisku. Dla mniejszych dzieci polecam jednak JoJo Maman Bebe oraz The Little White Company, gdzie znajdziecie zarówno oryginalne ubranka, jaki i solidnie wykonane zabawki.

7. Książki 

O tym, gdzie kupować książki w Londynie, mogliście przeczytać tutaj, jednak raz jeszcze przypominam o charity shops (np. Oxfam), gdzie używane książki, gry, płyty CD, ubrania oraz mnóstwo innych rzeczy  można kupić już od 1 funta.