Mól książkowy w Londynie

Będąc w Londynie nie musisz wydawać fortuny, by przywieźć do domu masę książek! Choć sama nieraz kupuję nowości w księgarniach, najczęściej jednak wybieram zupełnie inne miejsca…. Nie są to jednak antykwariaty. Więc co? Zapraszam do zapoznania się z moim przewodnikiem!

 

Ksążki nowe

Pierwszą księgarnią jaką odwiedziłam w Londynie była niezależna Daunt Books na Marylebone Road. Choć ta niezwykle klimatyczna księgarnia jest w głównej mierze skierowana do podróżników (posiada ogromny dział z przewodnikami), znajdziecie tam wszystkie nowości i najważniejsze pozycje literatury światowej. Zdecydowanie warta odwiedzenia!

Daunt Books, Marylebone Road

 

Największą i najlepiej zaopatrzoną księgarnię w Lodynie jest Foyles na Charing Cross Road. Rzeczywiście, można w niej spędzić pół dnia i dalej nie zwiedzić nawet połowy. To w niej kupiłam jedną ze swoich ulubionych książek The History of the World in  One Hundred Objects (której recenzję też możecie przeczytać na naszym blogu).

Jeżeli jesteście fanami Harrego Pottera, to pewnie i tak będzie chcieli odwiedzić Charing Cross Road na której znajduje się Foyles, gdyż to z niej Harry wraz z Hagridem przedostali się na Diagonal Alley. W rzeczywistości ulica ta jest usiana księgarniami i antykwariatami. Prawdziwy raj dla wszystkich czytelników!

W całej Anglii działa też odpowiednik naszego Empiku, Waterstones. Znajdziecie go we wszystkich centrach handlowych i na wszystkich głównych ulicach. Najlepszy i największy ich sklep (aż sześć pięter) znajduje się na Piccadilly.

 

Książki używane

Kolejne miejsce które musicie odwiedzić to Waterloo Bridge, pod którym znajdują się stragany z używanymi książkami, mapami i pocztówkami.

 

Nieco dalej od centrum, w dzielnicy Chiswick  mieści się przeuroczy antykwariat Foster Books. Wszyscy miłośnicy starych druków na pewno będą wniebowzięci.

Jednak moim największym i najważniejszym odkryciem w dziedzinie nabywania książek były tzw. charity shops, u nas niestety nieistniejące. Są to sklepy z używanymi rzeczami, z których sprzedaży dochód przeznaczony jest na cele charytatywny. W samym Londynie są setki takich sklepów, bez problemu znajdziecie je w swojej okolicy. Ile zapłacicie za książki? Standardowa cena to 1 funt za książkę (ok. 4,5 zł), choć zdarzają się książki i po 50 centów! Ze swojej ostatniej wyprawy przywiozłam więc 10 książek za które zapłaciłam 8 funtów, czyli mniej niż 40 zł. Gdyby nie ograniczenia bagażowe, przywiozłabym pewnie zapas na cały rok.

A mówią, że to diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny….

 

Oxfam Charity Bookshop, również na Marylebone Road